Az érrendszer és a véráramlás fő paramétereit (összkeresztmetszet, perifériás ellenállás, vérnyomás, áramlási sebesség) a 91. ábra foglalja össze. A szisztolés nyomás által kitágított érfalak diasztolé alatti rugalmas összehúzódása miatt az áramlás folyamatos. A pulzáló áramlás elengedhetetlen a normális szöveti perfúzióhoz.
A perctérfogat és a teljes perifériás ellenállás függvénye. A szisztolés nyomás elsősorban a perctérfogat, míg a diasztolés nyomás a perifériás ellenállás változását tükrözi. A perctérfogatot meghatározó tényezők közül legfontosabb a szívfrekvencia, a szív kontraktilitása és diasztolés telődésének mértéke. A perifériás ellenállás fenntartásáért legnagyobb részben (50 %) az arteriolák (rezisztenciaerek) a felelősek. A vérnyomás szabályozása az említett tényezők befolyásolása révén a vegetatív idegrendszer feladata.
A szisztolés és diasztolés nyomásértékek időátlaga. Mivel a szívciklus idejének harmadát a szisztolé, kétharmadát diasztolé teszi ki, ezért P=(2Psyst+Pdiast)/3
Az ábrán látható nyomásértékek a szív szintjében levő erekre vonatkoznak. A gravitáció hatására a szív szintje alatti erekben a nyomás magasabb, a szív felettiekben pedig alacsonyabb. Értéke: 0.77 Hgmm/cm pl: a fej nagyartériáiban (50 cm-rel a szív fölött) 62 Hgmm , a láb artériáiban (105 cm-rel a szív alatt) akkor 180 Hgmm a középnyomás.
Általában az életkorral nő a vérnyomás (szisztolés főleg). Ok: az erek tágulékonysága csökken
Ezen kísérlet során a perfúziós folyadék hidrosztatikai nyomásának növelése a cseppszám egyenletes növekedését eredményezi. Ugyanakkor a perifériás ellenállás fokozása adrenalin oldat perfúziójával a cseppszámot csökkenti.
Elve az, hogy a gumimandzsettával leszorított felkari artéria brachiálisban a véráramlás megszűnik, ha a szisztolés nyomás fölé érünk (BI). A nyomást a mandzsettában a szisztolés nyomás alá csökkentve az áramlás megindul, ez pedig fonendoszkóppal hallható hangjelenség kíséri (BII), ui. az áramlás turbulens az összenyomott érben (auszkultációs/hallgatózásos módszer). Ezzel egyidőben megjelenik a tapintható pulzus az artéria radialison. Ezt használja ki a palpációs/tapintásos módszer (A5), ami tehát csak a szisztolés nyomás mérésére alkalmas. A gumimandzsettában a nyomást tovább csökkentve az említett hangjelenség megszűnik a diasztolés nyomásértéknél, ugyanis ekkor nyeri vissza az ér normális keresztmetszetét (BIII).
A: Vérnyomásmérés. 1. art. brachiális, 2. gumimandzsetta, 3. sztetoszkóp, 4. a. radialis, 5. a radialis tapintása, 6. gumiballon, 7. aneorid manométer
B: Érkeresztmetszetváltozások vérnyomásmérés alatt. I. Teljes kompresszió, II. Szisztolés nyomásérték, III. Diasztolés nyomásérték észlelésekor.
C: Nyomásváltozások és hangjelenségek vérnyomásmérés alatt.
1. Adrenalin (Tonogén, Richter Gedeon)1 mg/1 ml Ms:184
Hígítás: 1 ml Tonogén + 4.4 ml Ringer
Dózis:1 ml (10-3 M) oldat
A békát uretánnal narkotizáljuk, oldalát felvágjuk, és az egyik oldalon a tüdőt szabaddá tesszük; az előző gyakorlatnál használt parafalap nyílása körül gombostűkkel fixáljuk, és mikroszkóp alatt vizsgáljuk. Figyeljük meg a vér áramlását az arteriolákban, a kapillárisokban és a vénákban. Az arteriolák és venulák a bennük folyó áramlás fő értörzsekhez viszonyított iránya alapján különíthetők el. Figyeljük meg, hogy időnként egyes kapillárisok elzáródnak és kikapcsolódnak a keringésből, másokban viszont véráramlás indul meg. A vérkeringés hasonló módon és eredménnyel figyelhető meg a nyelvben vagy a szétfeszített hátsó lábujjak között található úszóhártyában is.
LAEWEN-TRENDELENBURG kísérlete viszonylag egyszerű rendszeren szemléletesen mutatja, hogy miként módosulnak a keringési viszonyok a béka hátsó végtagi ereiben a perfúziós nyomás és a perifériás ellenállás változása következtében. Jól fejlett békát dekapitálunk, gerinc-velejét elroncsoljuk. Hátára fektetve békapadhoz rögzítjük és eviszceráljuk. Ezután a sternum alatt vezetett harántvágással az egész elülső testrészt eltávolítjuk. Az elülső hasfalat két hosszanti metszéssel felszabadítjuk. Az így kialakított lebenyt, közepén a v. abdominalissal, visszahajtjuk. A vénába kanült kötünk. A veseereket, a kloakát, a húgyhólyagot és a véna renalis advehenseket lekötjük. A még meghagyott hasűri szerveket eltávolítjuk. Az aortába kötött kanülön keresztül Mariotte-edényből, állandó nyomással, elkezdjük a Ringer-oldat perfúzióját.
1. aorta, 2. v. abdominalis, 3. aortakanül, 4. v. abdominalis kanül
a. Határozzuk meg a v. abdominalison kifolyó cseppszámot (cseppszám/perc) 10 víz-cm-es hidrosztatikai nyomásnál (Q).
b. Növeljük a perfúziós oldat nyomását 5 vízcm-enként a Mariotte-edény felemelésével. Az egyes nyomásértékekhez tartozó cseppszámot koordináta-rendszerben ábrázoljuk [abszcissza: nyomás (Q), ordináta: cseppszám/perc].
c. Kb. 40 cm magasra beállított Mariotte-edény állásnál injiciáljunk a perfúziós rendszer gumicsövébe fecskendő segítségével 1 ml 10-3 M adrenalin oldatot. Határozzuk meg a percenkénti cseppszámot az adrenalin adása előtt és után, majd a kapott eredményeket értékeljük.
A módszer alapelve az, hogy gumimandzsetta felfújásával az a. brachialist összenyomjuk. Az összenyomás mértékét az a. radialison végzett tapintással (palpatio) vagy az a. cubiti feletti hallgatózással (auscultatio) ellenőrizzük. A Riva-Rocci-féle szfigmomanométer gumimandzsettáját a felkarra helyezzük. A gumiballon nyomkodásával addig fokozzuk a mandzsettában a légnyomást, amíg az a. radialis felett tapintott pulzus éppen megszűnik. A nyomást lassan csökkentjük a gumiballon szelepének megnyitásával. Amint a pulzus megjelenik az artéria radialis felett, leolvassuk a mért nyomást. Ez a szisztolés nyomás. Palpációs módszerrel a diasztolés nyomás nem mérhető meg. A diasztolés és a szisztolés nyomást pontosan az auscultatios módszerrel mérjük. Ennél az a. brachialis összenyomásának mértékét az a. cubiti felett fonendoszkóppal ellenőrizzük. Mindaddig fokozzuk a nyomást a mandzsettában, amíg a várható nyomásértéknél kb. 20 Hgmm-el magasabb értéket el nem éri. A szelep megnyitásával lassan csökkentjük a nyomást, míg suhogó hangot nem hallunk. A hang megjelenésekor a leolvasott érték a szisztolés nyomás. A nyomás további lassú csökkentésével a hangok egyre halkulnak, míg meg nem szűnnek. A hang megszűnésekor leolvasott érték a diasztolés nyomás.
Riva-Rocci féle szfigmomanométer: 1. gumiballon, 2. higanyos manométer, 3. gumimandzsetta
Feladat: Mérjük meg a vérnyomást nyugalmi helyzetben és 30 guggolás után is (munkavégzés).